مقالات آموزشی

معرفی انواع زنجیر طلا

زنجیر طلا

یکی از رایج‌ترین انواع زیورآلات زینتی و جواهرات، زنجیر طلا است. چیزی که برای استفاده در انواع پلاک‌ها و  گردنبند طلا  ، یک وسیله ی ضروری است و از انواع بسیار متنوعی نیز تشکیل شده است.

تنوع بسیار زیاد زنجیرهای طلا در گالری طلا و سنگ فرهاد ، معمولاً سبب سردرگمی مشتریان می‌شود و البته حق هم دارند. چون انتخاب زنجیر مناسب خود مستلزم شناخت کافی از انواع مدل‌های زنجیر و کاربرد آن هاست.

در این مقاله قصد داریم انواع مختلف زنجیر طلا را با راهنمای کاربرد آن به شما معرفی کنیم تا بتوانید در هنگام خرید، با توجه به کاربری آن، ساده‌ترین و بهترین انتخاب را داشته باشید.

انواع زنجیر طلا

در واقع زنجیر‌ها از نظر شکل و نوع بافت، باهم تفاوت دارند. اما همه ی آن‌ها از دانه‌ها و اجزای به هم متصلی تشکیل شده که در یک راستا در هم تنیده شده اند تا ساختاری پیوسته، درخشان، منعطف و زیبا را پدید آورند.

آنچه درباره ی انواع مدل‌های زنجیر طلا باید بدانید آن است که هر کدام از آن ها، کاربرد مخصوص خود را دارند و سبک و سیاق خود را در بدن شما نمایان می کنند. بعضی از آن‌ها به تنهایی فاقد معنا هستند و در کنار آویز کاربردشان معنا پیدا می کند.

برخی دیگر به تنهایی می توانند به عنوان یک گردنبند مستقل و زیبا مورد استفاده قرار گیرند. در اینجا 10 مدل اصلی زنجیر‌ طلا را به شما معرفی می کنیم:

زنجیر طلا

1- زنجیر ملوانی – Anchor/Mariner chain

در واقع از قطعات کوچک بیضی شکل بهم متصل تشکیل می‌شود که یک میل ظریف، بصورت قطری از میانه ی هر بیضی عبور کرده باشد.

(مطابق تصویر بالا) همانطور که از نام این زنجیر‌ طلا پیداست، نام و مدل آن الهام گرفته از زنجیر لنگرهای کشتی است .

زنجیرهای ملوانی ضخیم معمولاً مردانه‌تر هستند. نکته مهم در استفاده از این زنحیر آن است که فقط زنجیرهای ملوانی ظریف را با انواع آویزها ست می کنند. و برای زنجیرهای ضخیم‌تر بهتر است که بصورت مجرد مورد استفاده قرار گیرند.

زنجیر طلا توپی یا دانه ای

2- زنجیر توپی یا دانه ای – Ball/Beal chain

زنجیرهایی هستند که از ریزدانه‌های توپی شکل به هم پیوسته ساخته شده اند. این مدل از زنجیر طلا بخاطر نحوه ی اتصال دانه هایش از استحکام کمتری برخوردار بوده و احتمال پاره شدن آن بیشتر است.

زنجیر توپی دانه ای، معمولاً به صورت تنها مورد استفاده قرار نمی گیرد و با آویزهای اسپورت بسیار همخوانی دارد. مناسب‌ترین انواع آویز برای این نوع زنجیرها، پلاک است.زنجیر طلا مربعی یا ونیزی

3- زنجیر مربعی یا ونیزی – Box chain

در واقع از مربع‌های کوچک به هم پیوسته‌ای تشکیل شده که ظاهری صیقلی و ممتد دارند. این نوع زنجیر طلا دارای استحکام زیادی است اما درصورت شکست یکی از مربع ها، تعمیر آن دشوار است. این نوع زنجیر می تواند به تنهایی به جای گردنبند مورد استفاده قرار گیرد.

هرچند می توان با حذف قطعه ی شکسته، سایر قطعات را بدون تغییر در ساختار، به راحتی به یکدیگر متصل کرد و مورد استفاده قرار داد. مدل مربعی بین آقایان و خانم‌ها به یک اندازه رایج بوده و زنجیرهای ضخیم‌تر از این نوع، بیشتر مختص آقایان است.

زنجیر طلا کیبل

4- زنجیر کیبل – Cable chain

در واقع رایج ترین انواع زنجیر است و برای انواع مختلف گردنبند و در نیم ست طلا بکار می رود. تعدادی دانه ی بیضی شکل به هم پیوسته که طی قرون متوالی، از صنعت کشتی سازی تا صنعت ظریف جواهر سازی همواره مورد استفاده قرار می گرفته است.

این مدل زنجیر طلا دارای استحکام زیادی بوده و درصورت شکستن، به راحتی قابل اتصال مجدد می باشد. پیشنهاد می کنیم این زنجیر را هیچ وقت به تنهایی استفاده نکنید زیرا زیبایی‌های آن در کنار یک آویز شیک، نمایان می‌شود. طرح این زنجیر برای انواع گردنبند اسم طلا نیز مناسب است.

از مزایای استفاده از زنجیر کیبل می توان به این موارد اشاره کرد:

  • کاربرد این مدل زنجیر بسیار زیاد است
  • به راحتی نمی شکند
  • اتصالش از بین نمی رود
  • باعث کنده شدن موی بدن نمی شود

زنجیر طلا کارتیه

5- زنجیر کارتیه – Curb chain

زنجیری است که از قطعات مسطح چسبیده به هم ساخته شده و شکل ساده و زیبایی دارد. این مدل از زنجیر طلا ، همیشه بر مد سوار است و به هیچ دوره و سبک خاصر وابسته نیست. دارای استحکام زیاد است. به سادگی قابل تعمیر است.

به تنهایی نیز قابل استفاده می باشد و در بین آقایان و بانوان به یک اندازه مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع زنجیر معمولاً نخستین انتخاب مشتریان در هنگام خرید زنجیر است و دلیل آن نیز همین همواره مد بودن آن است. زنجیر کارتیه در ساخت دستبند طلا نیز کاربرد دارد.

زنجیر طلا کارتیه ترکیبی6- زنجیر کارتیه ترکیبی – Figaro chain

در واقع یک نوع زنجیر کارتی است که اجزای آن بصورت دوره‌ای از ابعاد کوچک‌تر و بزرگ‌تر تشکیل شده اند. این نوع زنجیر یک مدل تجملاتی‌تر محسوب می‌شود و خاستگاه آن از ایتالیا بوده است.

از نظر استحکام و دوام بسیار مورد تایید است و قابلیت تعمیر آن نیز وجود دارد. با این نکته که امکان حذف یک قطعه از زنجیر وجود ندارد چون در این صورت، الگوی متناوب آن بهم خواهد خورد.

این زنجیر طلا ، برای استفاده در مراسم‌های رسمی و با همراهی لباس‌های سنگین و رسمی، بسیار مناسب است و مانند زنجیرهای کارتی ساده، زنجیرهای ضخیم‌تر آن برای آقایان و زنجیرهای ظریف‌تر آن برای خانم‌ها مورد استفاده قرار می گیرد.

زنجیر طلا طنابی

7- زنجیر طنابی – Rope chain

به زنجیرهایی گفته می‌شود که دانه‌های تشکیل دهنده ی آن مطابق تصویر زیر شبیه به یک طناب گرد هم پیچیده شده اند و ساختاری درخشان و زیبا را تشکیل داده اند.

این مدل از زنجیر طلا ، یکی از پر طرفدارترین انواع زنجیر در سراسر جهان است و به دلیل پایداری و استحکام بسیار بالای آن، برای استفاده با آویزهای سنگین، گزینه‌ای بسیار مناسب می باشد. زنجیرهای طنابی، به دلیل در هم پیچیدگی شان، نور را از زوایای مختلفی بازتاب داده و درخشندگی بیشتری نسبت به سایر زنجیرها دارند.

مدلهای ظریف این زنجیر معمولاً با آویزها ست می شوند اما مدل‌های ضخیم‌تر آن، به تنهایی نیز قابل استفاده هستند.

زنجیر طلا سنگاپوری

8- زنجیر سنگاپوری – Singapore chain

به مدل هایی از زنجیر گفته می‌شود که قطعات به هم پیوسته ی آن، به گونه‌ای کنار یکدیگر قرار گرفته اند که دارای یک پیچ خوردگی زیبا باشند. پیچ خوردگی منعطفی که با یک اشاره ی دست نیز باز می‌شود و مجدد به جای خود باز می گردد.

این شیوه ی حرکتی دورانی باعث زیبایی و چشمگیری بیشتر این زنجیر طلا می گردد و معمولاً هم با آویزهای متنوع مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع زنجیر، برای مصارف روزانه و یا مهمانی‌های غیر رسمی بسیار مناسب است.

زنجیر طلا ماری

9- زنجیر ماری – Snake chain

همانطور که از نام آن پیداست، ظاهر بافت و انعطاف حرکتی آن، شبیه به مار است. این مدل در واقع از صفحه‌ها و یا تسمه‌های بسیار ریزی ساخته شده است که به صورت بسیار نزدیک، به یکدیگر بافته شده اند.

زنجیر ماری ، به دلیل در هم تنیدگی بسیار نزدیک اجزای آن، ظاهری یک دست، پیوسته، محکم و براق دارد و مانند سایر زنجیرها دارای بافت قابل رویت نیست. این مدل زنجیر در ساخت نیم ست نیز استفاده می شود.

بخاطر همین ویژگی بافتی، کمتر در مو گیر کرده و کمتر نیز به هم پیچ می خورد و نگهداری و تمیزکردن آن نیز راحت‌تر است. این مدل زنجیر جهت استفاده با جواهرات و آویزها به صورت روزمره بسیار بسیار مناسب است.

زنجیر گندمی طلا

10- زنجیر گندمی – Spiga/Wheat chain

به زنجیرهایی گفته می‌شود که اجزای آن در یک جهت، در امتداد هم و در هم تنیده شده باشند.

دلیل نام گذاری این نوع زنجیر، شباهت زیاد آن با قسمت بالایی خوشه ی گندم است و مانند زنجیرهای ماری، زنجیری نیمه متحرک محسوب می‌شود. دارای استحکام بالا بوده و چه به همراه آویزها و چه به تنهایی، زیبایی لازم برای استفاده را دارد.

این‌ها 10 مدل از رایج‌ترین انواع زنجیر طلا در جهان است که مورد استفاده ی مردم قرار می گیرد. جزئیات بیشتری مانند نوع آویز و نوع مکانی که می خواهید برای آن از زنجیر استفاده کنید نیز، در انتخاب زنجیر نقش خواهند داشت.

گالری طلا و سنگ فرهاد ، انواع زنجیرها را در میان کارهای خود دارد و به صورت آنلاین و حضوری، آماده ی مشاوره ی شما عزیزان در جهت انتخاب مناسب‌ترین زنجیر طلا می باشد. سایر محصولات گالری فرهاد شامل : انگشتر طلا ، انواع طلای مردانه  ، گوشواره طلا ، مدلهای مختلف طلای کودک و …

امیدواریم این مطلب نیز، مانند سایر مطالب مورد استقبال و استفاده ی شما عزیزان قرار گرفته باشد و بتوانید در هنگام خرید زنجیر طلا ، از نکات آن برای یک انتخاب شایسته، استفاده کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *